Subscription calendar

Regular series

Series A

8:00 pm

Simon Boccanegra Wednesday 9 October 2013
Il barbiere di Siviglia Thursday 7 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Limb’s Theorem Friday 29 November 2013
The Magic Flute Friday 10 January 2014
Turandot Wednesday 12 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Friday 21 March 2014
Guglielmo Tell Wednesday 7 May 2014
The Rake’s Progress Tuesday 10 June 2014
The Merry Widow Friday 27 June 2014

Series B

8:00 pm

Simon Boccanegra Wednesday 16 October 2013
Il barbiere di Siviglia Wednesday 13 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Giselle Thursday 5 December 2013
The Magic Flute Friday 17 January 2014
Turandot Friday 14 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Friday 28 March 2014
Guglielmo Tell Friday 9 May 2014
The Rake’s Progress Wednesday 18 June 2014
The Merry Widow Tuesday 1 July 2014

 

Series C

3:00 pm

Simon Boccanegra Saturday 12 October 2013
Il barbiere di Siviglia Sunday 17 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon -
Limb’s Theorem
Sunday 1 December 2013
The Magic Flute Sunday 19 January 2014
Turandot Sunday 23 February 2014
A Florentine Tragedy -
Gianni Schicchi
Sunday 23 March 2014
Guglielmo Tell Sunday 18 May 2014
The Rake’s Progress Sunday 15 June 2014
The Merry Widow Sunday 29 June 2014

 

Series D

8:00 pm

Simon Boccanegra Wednesday 23 October 2013
Il barbiere di Siviglia Friday 8 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Limb’s Theorem Saturday 30 November 2013
The Magic Flute Wednesday 15 January 2014
Turandot Wednesday 26 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Wednesday 26 March 2014
Guglielmo Tell Wednesday 14 May 2014
The Rake’s Progress Friday 13 June 2014
The Merry Widow Thursday 3 July 2014

Series F

3:00 pm

Simon Boccanegra Sunday 20 October 2013
Il barbiere di Siviglia Sunday 10 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Giselle Saturday 7 December 2013
The Magic Flute Sunday 12 January 2014
Turandot Sunday 16 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Sunday 30 March 2014
Guglielmo Tell Sunday 11 May 2014
The Rake’s Progress Sunday 22 June 2014
The Merry Widow Sunday 6 July 2014

 


Turni speciali

Family Series

8:00 pm

Simon Boccanegra Thursday 10 October 2013
The Magic Flute Thursday 16 January 2014
Turandot Thursday 20 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Thursday 27 March 2014

Company Series

8:00 pm

Il barbiere di Siviglia Tuesday 12 November 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Giselle Friday 6 December 2013
Turandot Thursday 13 February 2014
The Merry Widow Wednesday 2 July 2014

Region Series 1

8:00 pm (apart from Tosca, 3:00 pm)

Simon Boccanegra Saturday 19 October 2013
The Magic Flute Saturday 18 January 2014
Tosca Sunday 16 March 2014
The Merry Widow Saturday 28 June 2014

Region Series 2

8:00 pm

Il barbiere di Siviglia Saturday 9 November 2013
The Magic Flute Saturday 11 January 2014
Turandot Saturday 15 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Saturday 22 March 2014

Matinée Series 1

3:00 pm

La traviata Sunday 27 October
The Magic Flute Tuesday 14 January 2014
Turandot Tuesday 25 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Saturday 29 March 2014

Matinée Series 2

3:00 pm

Il barbiere di Siviglia Saturday 16 November 2013
The Magic Flute Tuesday 21 January 2014
Turandot Saturday 22 February 2014
Tosca Tuesday 18 March 2014

 


Other proposals with assigned seats

Italian Opera

8:00 pm (apart from Verdi, narrar cantando, 8:30 pm)

Rigoletto Thursday 17 October 2013
La traviata Thursday 24 October 2013
Verdi, narrar cantando Thursday 14 November 2013
Madama Butterfly Thursday 6 February 2014
Tosca Thursday 13 March 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Tuesday 25 March 2014

6 Matinée

3:00 pm

Simon Boccanegra Sunday 20 October 2013
Ballet de l’Opéra de Lyon - Giselle Sunday 7 December 2013
The Magic Flute Sunday 12 January 2014
Turandot Sunday 16 February 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Sunday 30 March 2014
The Rake’s Progress Sunday 22 June 2014

Puccini

8:00 pm

Madama Butterfly Tuesday 4 February 2014
Turandot Thursday 27 February 2014
Tosca Thursday 13 March 2014
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Tuesday 25 March 2014

Verdi

8:00 pm (apart from Verdi, narrar cantando, 8:30 pm)

Simon Boccanegra Tuesday 15 October 2013
La traviata Friday 18 October 2013
Rigoletto Tuesday 22 October 2013
Verdi, narrar cantando Friday 15 November 2013

 


Personalised

5 Opening Nights

8:00 pm

1 title for each of the following groups:

  • Simon Boccanegra 15 October
    Rigoletto 25 October
     
  • Il barbiere di Siviglia 7 November
    The Magic Flute 10 January
    Turandot 12 February
     
  • Limb's Theorem 29 November
    A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi 21 March
     
  • Madama Butterfly 1 February
    The Merry Widow 27 June
     
  • Guglielmo Tell 7 May
    The Rake's Progress 10 June
     

5 Shows

8:00 pm (apart from Verdi, narrar cantando, 8:30 pm)

1 title for each of the following groups:

  • Simon Boccanegra 15 October
    Rigoletto 25 October
     
  • La traviata 18 October
    Turandot 27 February
     
  • Madama Butterfly 1 February
    Tosca 13 March
     
  • Verdi, narrar cantando 14 November
     
  • A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi 25 March
     

 


Other performances

 

Performances included in other kinds of subscription

Simon Boccanegra Tuesday 15 October 2013 8 pm
Rigoletto Thursday 17 October 2013 8 pm
Rigoletto Tuesday 22 October 2013 8 pm
La traviata Friday 18 October 2013 8 pm
La traviata Thursday 24 October 2013 8 pm
Rigoletto Friday 25 October 2013 8 pm
Verdi, narrar cantando Thursday 14 November 2013 8.30 pm
Verdi, narrar cantando Friday 15 November 2013 8.30 pm
Madama Butterfly Saturday 1 February 2014 8 pm
Madama Butterfly Tuesday 4 February 2014 8 pm
Madama Butterfly Thursday 6 February 2014 8 pm
Turandot Thursday 27 February 2014 8 pm
Tosca Thursday 13 March 2014 8 pm
A Florentine Tragedy - Gianni Schicchi Tuesday 25 March 2014 8 pm